Informationsträff om Vuxna på stan

Publicerat 20 mars, 2019

Fredagen den 29 mars kl 19 bjuder vi in till en informationsträff om nattvandring – Vuxna på stan.

En trevlig kväll samtidigt som du gör stor nytta för våra ungdomar!

Som vuxna har vi ansvar för att våra ungdomar skall trivas i vårt samhälle. Många ungdomar behöver ibland bara någon vuxen att prata med – någon annan än deras lärare, förälder eller någon myndighetsperson.

Därför söker vi nu dig, över 25 år, som vill engagera dig ideellt genom att nattvandra!

Syftet med nattvandring är att det ska finnas vuxna förebilder, medmänskligt stöd och social trygghet bland unga människor när de rör sig ute på kvällar och nätter. Nattvandrarnas närvaro förebygger också kriminalitet som skadegörelse, våld och drogmissbruk.

Att nattvandra är ett enkelt sätt att bidra med viktigt stöd för våra unga. Det skapar en social trygghet och handlar mest om att bara vara där, fråga hur någon mår, lyssna eller kanske plåstra om.

Vill du vara med?

Vi anordnar en informationsträff om nattvandring fredagen 29 mars klockan 19:00 i kommunhuset.

Vi träffas först för att diskutera vad nattvandring är och hur det är att vara nattvandrare. Efteråt kan de som vill prova en nattvandringsrunda. Med under hela kvällen är kommunens drogförebyggare Håkan Fransson, som har lång erfarenhet av nattvandring.

Ingen föranmälan krävs. Hoppas att vi ses!