Kontakt och personal

Här hittar du kontaktuppgifter till Kulturskolans personal.

två barn som tittar på en telefon

Kulturskolans e-postadress kulturskolan@edu.vara.se

Här finner du kontaktuppgifter till Vara kulturskolas personal.

Annica Svensk, kulturhandläggare

E-post: annica.svensk@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31229

Christina Söderberg-Messmann, musiklärare

Instrument: Blockflöjt, El sistema, saxofon, tvärflöjt

E-post: christina.soderberg-messmann@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31106

Musiklärare Christina Söderberg-Messmann

Dan Bengtsson, musiklärare

Dan är tjänstledig.

Frida Jones, danslärare

Grupper: Barndans, Dansmix, Hip Hop, Jazz, Ragga/Dancehall, Showgrupp

E-post: frida.jones@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31102

Danslärare Frida Jones

Johanna Bergquist, musiklärare

Instrument: Gitarr, piano, ukulele

E-post: johanna.bergquist@edu.vara.se

Telefonnummer:  0512-31103

Musiklärare Johanna Bergquist

Karin Olsson Johansson, bildlärare

Grupper: Bild/media, konst/media, pysslarna

E-post: karin.olsson-johansson@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31133

Bildlärare Karin Olsson Johansson

Kulturskolan

E-post: kulturskolan@edu.vara.se

Margareta Forsblad, musiklärare

InstrumentEl sistema, piano, showgrupp, sång

E-post: margareta.forsblad@edu.vara.se

Musiklärare Margareta Forsblad

Niklas Ingebäck,musiklärare

Instrument: Piano, Elgitarr, Elbas, Ukulele

Grupper: Barnkör, Vokalensamble, Rock och Pop ensamble

E-post: niklas.ingeback@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31135

Philip Runsteen, musiklärare

Instrument: Fiol, altfiol
E-post: philip.runsteen@edu.vara.se
telefon: 0512-31101

Prem Sandell, musiklärare

Instrument: El sistema, slagverk, trummor

E-post: prem.sandell@edu.vara.se

Musiklärare Prem Sandell

Rigmor Persson, kulturchef

E-post: rigmor.persson@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31233

Yngve Edstam, musiklärare

Instrument: Bas, cello, El sistema, gitarr, pop och rock ensemble

E-post: yngve.edstam@edu.vara.se

Musiklärare Yngve Edstam

E-post: annica.svensk@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31229

Kontakt

Självservice

På självservice kan du som är privatperson, företagare eller som representerar en förening, komma i kontakt med kommunen och utföra dina ärenden via e-tjänster och blanketter.