Kontakt och personal

Här hittar du kontaktuppgifter till Kulturskolans personal.

två barn som tittar på en telefon

Kulturskolans e-postadress: kulturskolan@vara.se

Här finner du kontaktuppgifter till Vara kulturskolas personal.

Anders Borg, musiklärare

Instrument: Baryton, elbas, El sistema, trombon, trumpet, valthorn

E-post: anders.borg@edu.vara.se

Musiklärare Anders Borg

Annica Svensk, kulturhandläggare

E-post: annica.svensk@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31229

Boel Klang, musiklärare

Instrument: Altfiol och fiol

E-post: boel.klang@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31101

Musiklärare Boel Klang

Cecilia Eklund, musiklärare

Instrument: Blockflöjt, El sistema, gitarr, klarinett, saxofon

E-post: cecilia.eklund@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31135

Musiklärare Cecilia Eklund

Christina Söderberg-Messmann, musiklärare

Instrument: Blockflöjt, El sistema, saxofon, tvärflöjt

E-post: christina.soderberg-messmann@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31106

Musiklärare Christina Söderberg-Messmann

Dan Bengtsson, musiklärare

Dan är tjänstledig.

Frida Jones, danslärare

Grupper: Barndans, Dansmix, Hip Hop, Jazz, Ragga/Dancehall, Showgrupp

E-post: frida.jones@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31102

Danslärare Frida Jones

Johanna Bergquist, musiklärare

Instrument: Gitarr, piano, ukulele

E-post: johanna.bergquist@edu.vara.se

Telefonnummer:  0512-31103

Musiklärare Johanna Bergquist

Karin Olsson Johansson, bildlärare

Grupper: Bild/media, konst/media, pysslarna

E-post: karin.olsson-johansson@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31133

Bildlärare Karin Olsson Johansson

Kulturskolan

E-post: kulturskolan@vara.se

Margareta Forsblad, musiklärare

InstrumentEl sistema, piano, showgrupp, sång

E-post: margareta.forsblad@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31105

Musiklärare Margareta Forsblad

Prem Sandell, musiklärare

Instrument: El sistema, slagverk, trummor

E-post: prem.sandell@edu.vara.se

Musiklärare Prem Sandell

Rigmor Persson, kulturchef

E-post: rigmor.persson@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31233

Yngve Edstam, musiklärare

Instrument: Bas, cello, El sistema, gitarr, pop och rock ensemble

E-post: yngve.edstam@edu.vara.se

Telefonnummer: 0512-31104

Musiklärare Yngve Edstam

Instrument: Baryton, elbas, El sistema, trombon, trumpet, valthorn

E-post: anders.borg@edu.vara.se

Musiklärare Anders Borg

Kontakt

Självservice

På självservice kan du som är privatperson, företagare eller som representerar en förening, komma i kontakt med kommunen och utföra dina ärenden via e-tjänster och blanketter.