Artikeln publicerades 18 december 2025

Framåt betalar fastighetsägaren för VA-abonnemang

Från årsskiftet kommer vi stegvis börja fakturera fastighetsägare för vatten och avlopp, istället för att fakturera hyresgäster.

Idag får vissa hyresgäster sin VA-faktura direkt från kommunen. Framåt kommer det alltid att vara fastighetsägaren som står för abonnemanget och får fakturan från kommunen.

Ändringen kommer att genomföras stegvis. Nuvarande hyresgäster kommer att fortsätta få fakturan från kommunen, men nya hyresgäster kommer faktureras av sin hyresvärd. Hyresvärden bestämmer i sin tur hur kostnaden tas ut av dig som hyresgäst, till exempel genom hyran.

Vad innebär förändringen för dig som hyresgäst?

  • Du får ingen separat VA-faktura från kommunen (gäller nya hyresgäster).
  • Kostnaden för vatten och avlopp kan i stället ingå i hyran eller debiteras på annat sätt av din hyresvärd.
  • Hur du kan se din förbrukning beror på din fastighetsägare.

Varför görs förändringen?

Förändringen görs för att följa VA-lagen, som säger att det alltid är fastighetsägaren som ska betala avgiften för vatten och avlopp. Det blir också tydligare och enklare att hantera när någon flyttar.

Kommer det att bli dyrare för mig som hyresgäst?

Det beror på hur din fastighetsägare väljer att ta ut kostnaden. Kommunen tar inte ut någon högre avgift på grund av förändringen.