Bibliotekets öppettider och annan information

Här hittar du öppettider och annan information.

Nu börjar vi med våra sommaröppettider:

Vara från 1/6-31/8

Mån, tis, tors 11-18

Ons, fre 11-16

Vi öppnar tidningsläsning, utställningshall och bokhall kl. 9

Lördagar stängt

 

Kvänum från 17/6-22/8

Onsdagar 13-18

 

Vedum från 17/6-22/8

Måndagar 13-18

 

Levene öppet tisdagar mellan kl. 14-17.30

Levene semesterstängt V. 27-32

Adresser

Vara bibliotek
Stora torget 5
534 81 Vara
Telefon: 0512-312 20
Epost: biblioteken@vara.se

Kvänums bibliotek
Götgatan 9
535 30 Kvänum
Telefon: 0512- 316 50
Epost: biblioteken@vara.se

Vedums bibliotek
Herrljungavägen 3
534 63 Vedum
Telefon: 0512-316 55
Epost: biblioteken@vara.se

Levene bibliotek
Storgatan 50
534 93 Stora Levene
Telefon: 0512-311 55
Epost: biblioteken@vara.se

Vi som jobbar här

Vi som arbetar på Kulturenheten

Våra epostadresser består av förnamn.efternamn@vara.se. Du kan också eposta till biblioteken@vara.se eller använda formuläret ovan.

Kulturchef: Karin Beckman 0512-312 33, karin.beckman@vara.se

Ann-Sofie Thilén 0512-311 58, ann-sofie.thilen@vara.se
Anna-Lena Svensson 0512-312 25, anna-lena.svensson@vara.se
Anneli Tschährä 0512-310 15, anneli.tschahra@vara.se
Annica Svensk 0512-312 29, annica.svensk@vara.se
Birgitta Nilsson-Hansson 0512-312 87, birgitta.nilsson-hansson@vara.se
Egon Frid 0512-313 18, egon.frid@vara.se
Jeanette Ryman 0512-317 78, jeanette.ryman@vara.se
Jessica Söderlund 0512-311 55, jessica.soderlund@vara.se
Magnus Södervall 0512-311 15, magnus.sodervall@vara.se
Sannela Vestrin 0512-311 13, sannela.vestrin@vara.se
Christine Svedholm 0512-312 20, christine.svedholm@vara.se
Fredrik Löfqvist 0512-312 24, fredrik.lofqvist@vara.se
Daniel Olsson 0152-312 20, daniel.olsson@vara.se

Boka dator

Låna dator
På alla biblioteken, förutom i Levene, finns stationära datorer som låntagare kan använda. Det kostar inget att låna dator. Innehavaren av lånekortet/målsman är ansvarig för användandet av datorerna. På biblioteket i Vara finns särskilda datorer för studenter. Dessa studiedatorer måste bokas, för att kunna göra detta krävs lånekort och PIN-kod.

Netloan_Boka Dator_180

Vi har gratis wi-fi på alla våra bibliotek.

Vett och etikett gäller när du använder Internet på bibliotekets datorer. Tänk på att vi övervakar internettrafiken och att det inte finns några spärrar till otillåtna sidor på våra datorer. Vi följer FN:s stadgar om de mänskliga rättigheterna vilket innebär att det är förbjudet att söka eller sända pornografiskt, rasistiskt eller på annat sätt kränkande material. Tänk på att programkopiering, programhämtning och nerladdning av upphovsrättsskyddat material är förbjudet enligt upphovsrättslagen.

Boka rum

Vi har två rum som vi lånar ut kostnadsfritt.

Sesamrummet med plats för 6-8 personer.
Svängrummet med plats för 10-20 personer.
I Svängrummet finns whiteboard och projektor.

Boka rummen på telefon: 0512-312 20 eller biblioteken@vara.se

 

E-böcker

Elib_Ebok_180

Biblioteket erbjuder utlån av e-böcker och strömmande ljudböcker via Elib.

Du loggar in med ditt lånekortsnummer & pin-kod.

Biblio

Biblio – Ditt digitala ljudboksbibliotek i mobilen. Välkommen att hämta den nya ljudboksappen Biblio! Här kan du söka, utforska, låna och lyssna på ljudböcker – både streama och ladda ner. Du loggar in med ditt vanliga biblioteksinlogg och ser det urval av titlar som biblioteket erbjuder.

Hämta Biblio i App Store eller Google Play.

Film & tv-spel

På biblioteken i Vara, Kvänum, Vedum och Levene kan du låna spelfilm helt gratis.
Du måste ha fyllt 16 år för att få låna och du får låna filmerna i en vecka.

Tv-spel finns att låna hem och du får låna dem i två veckor.

Vi har spel till följande konsoler, Playstation 3, Playstation 4, Xbox 360, Nintendo Wii och Nintendo Wii U.
Det är gratis att låna men du måste vara 16 år för att låna film och tv-spel.

Vara bibliotek
Stora torget 5
534 81 Vara
Telefon: 0512-312 20
Epost: biblioteken@vara.se

Kvänums bibliotek
Götgatan 9
535 30 Kvänum
Telefon: 0512- 316 50
Epost: biblioteken@vara.se

Vedums bibliotek
Herrljungavägen 3
534 63 Vedum
Telefon: 0512-316 55
Epost: biblioteken@vara.se

Levene bibliotek
Storgatan 50
534 93 Stora Levene
Telefon: 0512-311 55
Epost: biblioteken@vara.se