- Vara kommun
- Kommun och politik
- Vår organisation och verksamhet
- Planer och styrande dokument
- Riktlinjer och rutiner
- Riktlinje för hantering av valsedlar - RKR-valet 2026
Riktlinje för hantering av valsedlar - RKR-valet 2026
Antagna av valnämnden 24 mars 2026 § 5
Riktlinje för hantering av valsedlar inför och under valet, samdistribution, placering i valsdelsställ, transporter och incidenthantering
Detta är ett styrdokument. Texten på sidan är en kopia av originalhandlingen. Vissa redaktionella ändringar kan ha gjorts och dekorativa bilder kan ha tagits bort. Kontakta kommun@vara.se om du vill ta del av originalhandlingen.
Inledning
De allmänna valen till riksdag, kommun och region (RKR-valet) genomförs söndagen den 13 september 2026 och föregås av förtidsröstning från och med den 26 augusti samma år. Riktlinjen gäller både före, under och efter valperioden och ska ses som ett komplement till det som står om valsedlar i vallagen (2005:837) och utgår från de rekommendationer Valmyndigheten ger i sina handledningar och ställningstaganden.
Denna riktlinje innehåller både instruktioner och information för att tydliggöra skillnaden mellan olika valsedlar, hanteringen av dessa liksom valsedlarnas placering och kontroll av valsedelställen men även distribution och samdistribution, förvaring och transport mellan valkansli och röstmottagningsställe samt eventuella incidenter som kan påverka tillgången av valsedlar.
Även röstmottagarnas roll och ansvar vad gäller hanteringen av valsedlar specificeras i riktlinjen.
Olika sorters valsedlar
På alla röstmottagningsställen ska det alltid finnas valsedlar. Valsedlarna är det underlag som väljarna använder för att rösta i valet och färgkodade för att visa för vilket val de gäller.
- Gula – Riksdagen
- Vita – Kommunen
- Blåa – Regionen
På varje valsedel står det vilket val och för vilket område den gäller, till exempel en viss valkrets.
Valsedelställen där väljaren hämtar valsedlar på röstmottagningsstället, ska vara avskärmad och fri från insyn. Syftet med avskärmningen är att stärka skyddet för väljarens valhemlighet. En väljare ska kunna ta sina valsedlar utan insyn eller påverkan från andra väljare.
Valsedlarna ska vara tillgängliga för väljarna från det att röstmottagningsstället öppnar till dess att den sista väljaren har lämnat lokalen.
Till de allmänna valen till riksdag, kommun och region (RKR-valet), finns tre olika valsedlar: blanka, partivalsedlar och namnvalsedlar.
Partivalsedlar
Partivalsedlar används för att rösta på ett parti och är en valsedel där partiets namn är förtryckt. På en partivalsedel finns inga namn på partiets kandidater. En väljare kan ändå personrösta med en partivalsedel genom att skriv kandidatens namn på partivalsedeln.
Namnvalsedlar
Namnvalsedel används av väljare som vill rösta på en specifik person. Valsedeln innehåller både partinamn och en kandidatlista. På namnvalsedeln finns information om hur väljaren kan personrösta.
Blanka valsedlar
Blanka valsedlar kan användas om det inte finns några valsedlar för det parti en väljare vill rösta på. Blanka valsedlar saknar partinamn och namn på kandidater. Väljaren kan själv ange partinamn och namn på kandidater på en blank valsedel.
Röstmottagarens roll i hanteringen av valsedlar
På alla ställen där väljarna kan rösta finns röstmottagare, utsedda av kommunens valnämnd, som bistår väljarna vid röstningsförfarandet.
Som röstmottagare får du inte ha ett politiskt uppdrag, kandidera för något parti eller vara politiskt aktiv på annat sätt. En röstmottagare måste ha ett objektivt ställningstagande och får inte påverka väljare på röstmottagningsstället. Röstmottagare ska inge förtroende och på begäran hjälpa väljare att göra i ordning sina röster i den utsträckning det behövs.
Röstmottagarna ansvarar för att lägga ut valsedlar för anmälda partier och säkerställa ordningen i valsedelställen under pågående röstmottagning.
Valmyndigheten rekommenderar att valkuvert delas ut efter att väljaren har tagit sina valsedlar.
Röstmottagarens regelbundna kontroll av valsedelställ
Röstmottagarna ska regelbundet kontrollera valsedelställen och säkerställa att alla valsedlar finns tillgängliga. Om det saknas valsedlar i stället ska det fyllas på. För att säkerställa att valsedlar inte försvinner som en följd av sabotage eller skada så får inte alla valsedlarna tillhörande ett parti placeras ut samtidigt. I stället ska valsedlar fyllas på allt eftersom de börjar ta slut. Detta för att minimera risken att lokalen inte har några valsedlar kvar för något parti. Mindre partier som själva lämnar sina valsedlar till valkansliet eller röstmottagningslokalen, har själva ett ansvar för att se till att valsedlarna räcker. Företrädare kan kontakta röstnings- eller vallokalen för att fråga om valsedlar finns men röstmottagarna har ingen skyldighet att höra av sig till partiet om valsedlarna tar slut.
Ett ökat skydd av valsedlar genom konstanta kontroller av valsedelställen skapar goda förutsättningar att snabbt identifiera och ersätta valsedlar där det saknas.
Kontroll och placering av valsedlar och valsedelsställ
Valsedlarna ska placeras i valsedelställ i bokstavsordning och sorterat per typ av valsedel. Detta gäller valsedlar från alla partier som har anmält deltagande i valet, det vill säga både valsedlar som måste tillhandahållas enligt lag och de valsedlar som ingår i kommunens samdistribution. Alla anmälda partier har rätt att själva komma till röstmottagningslokalerna för att få sina valsedlar placerade i valsedelställen.
Observera att det bara är röstmottagarna som får placera valsedlarna i vallokalen, inte partierna själva. Representant från partiet får däremot följa med och själv kontrollera att valsedlarna läggs ut i valsedelställen.
Det ska finnas tydliga förteckningar uppsatta i röstningslokalen över hur valsedlarna är placerade i valsedelställen så att både väljare och röstmottagare enkelt kan kontrollera att alla valsedlar som ska finnas också finns. Den ordning som är aktuell inför valdagen sammanställs av valkansliet och tillhandahålls de olika valdistrikten i kommunen.
Vid inlämning av valsedlar direkt till röstmottagningsställe
Skulle något parti lämna sina valsedlar direkt till röstnings- eller vallokalen så ska röstmottagarna kontrollera att partiet har anmält sitt deltagande till aktuellt val på Valmyndighetens webbsida https://data.val.se/val2026/partier/anmalda Länk till annan webbplats., som uppdateras kontinuerligt. När kontrollen är gjord ska röstmottagarna ta emot valsedlarna, placera dem i alfabetisk ordning i valsedelstället och komplettera listan över valsedlarnas ordning i valsedelstället med de nyanlända valsedlarna. Ett parti som inte anmält till Valmyndigheten att det deltar i valet ska nekas att lägga ut sina valsedlar, även om partiet tryckt upp valsedlar.
Placering av valsedelställ
Varje valsedelställ eller grupp av ställ ska vara avskärmade så att den väljare som ska förse sig med en valsedel kan göra detta utan insyn från andra för att bättre kunna bevara sin valhemlighet. Valsedelställen ska vara placerade på sådant sätt i lokalen att de är skyddade från insyn utifrån och från andra väljare. Valsedelställen ska placeras så att flödet i lokalen blir logisk och effektiv för väljaren.
Åtminstone ett valsedelställ i varje röstmottagningslokal ska vara tillgänglighetsanpassat för väljare med särskilda behov och förses med förstoringsglas och extra belysning.
Alla valsedlar ska placeras i valsedelsställ, i bokstavsordning efter den partibeteckning (partinamn) som partiet anmält sitt deltagande och med en kolumn för respektive val i ordningen riksdag (gul, längst till vänster), kommunfullmäktige (vit, i mitten) och regionfullmäktige (blå, längst till höger).
Arbetarpartiet Socialdemokraterna | Arbetarpartiet Socialdemokraterna | Arbetarpartiet Socialdemokraterna |
Centerpartiet | Centerpartiet | Centerpartiet |
| Hela Vara kommuns bästa |
|
Kristdemokraterna | Kristdemokraterna | Kristdemokraterna |
Liberalerna | Liberalerna | Liberalerna |
Miljöpartiet de gröna | Miljöpartiet de gröna | Miljöpartiet de gröna |
Moderaterna | Moderaterna | Moderaterna |
Sverigedemokraterna | Sverigedemokraterna | Sverigedemokraterna |
Vänsterpartiet | Vänsterpartiet | Vänsterpartiet |
BLANKA | BLANKA | BLANKA |
Minst tre valsedelställ behövs för varje uppsättning valsedelställ. Varje röstmottagningsställe ska ställa i ordning åtminstone två uppsättningar valsedelställ.
I det första valsedelstället ska partivalsedlar placeras och i de nästkommande valsedelställen ska namnvalsedlarna placeras. Blanka valsedlar ska stå väl synliga nedanför de övriga valsedlarna i varje valsedelställ.
Nedan följer ett bildexempel på hur valsedlarna ska placeras i ställen. På bilden saknas avskärmningen för att förtydliga valsedlarnas ordning.

Samdistribution av valsedlar för partier
Även anmälda partier som inte har rätt att få sina valsedlar distribuerade till ett röstmottagningsställe per automatik kan i Vara kommun begära så kallad samdistribution.
Samdistribution innebär att det parti som är anmält till valet och har valsedlar upptryckta kan lämna dessa till valkansliet efter överenskommelse om tidpunkt för överlämningen i god tid innan förtidsröstningen alternativt valdagen. Valkansliet ansvarar sedan för att de distribueras tillsammans med alla andra valsedlar till röstmottagningsställena.
Valsedlar som ska ingå i samdistributionen för förtidsröstningen ska lämnas till valkansliet senast onsdagen den 19 augusti 2026 och för samdistribution inför valdagen ska valsedlarna lämnas till valkansliet senast fredagen den 4 september. Partierna får en bekräftelse av valkansliet på att valsedlarna ingår i samdistributionen när valsedlarna har mottagits av valkansliet.
Valkansliet önskar att valsedlarna är fördelade i nio lika stora buntar till respektive valdistrikt samt en lite större bunt till förtidsröstningen. Det är partierna själva som bestämmer antalet valsedlar som de vill överlämna till valkansliet. Partierna ansvarar för att se till att valsedlarna inte tar slut under tiden då röstmottagning pågår.
Tabellen nedan visar Valmyndighetens statistik från 2 mars 2026 över antal valdistrikt samt fördelningen av de totalt 12 838 röstberättigade i Vara kommun:
Valdistrikt | Antal röstberättigade till riksdagen | Antal röstberättigade till kommun och region |
|---|---|---|
Vara Östra | 1 461 | 1 546 |
Vara Västra | 1 361 | 1 370 |
Vara Centrum | 1 173 | 1 216 |
Levene | 1 353 | 1 421 |
Arentorp | 1 301 | 1 345 |
Vedum | 1 562 | 1 660 |
Larv | 1 041 | 1 079 |
Skarstad | 1 308 | 1 401 |
Kvänum | 1 651 | 1 800 |
Partiernas inlämning av valsedlar till valkansliet
Valsedlarna ska vara lämnade till valkansliet senast sista onsdagen innan förtidsröstningen börjar eller senast sista vardagen innan valdagen.
Valsedlarna ska levereras i den mängd som är behövlig utifrån antalet röstberättigade och valdistrikt. Det är upp till varje parti att se till att det finns tillräckligt med valsedlar distribuerade till kommunen. Vara kommun skickar ut underlag till alla som begär utläggning av valsedlar för att partierna ska kunna göra en bedömning av antalet valsedlar som kan komma att behövas. Valsedlar som inlämnats till valkansliet senast på anvisad dag placeras i bokstavsordning i röstnings- och vallokalernas valsedelsställ.
Partier som är anmälda till valet och som inte har begärt att få sina valsedlar utlagda får själva leverera valsedlarna till röstmottagningsställena. Det är däremot bara röstmottagare som får placera valsedlarna i röstmottagningslokalen, inte partierna själva. En representant från partiet får följa med och själv kontrollera att valsedlarna läggs ut. Om partifunktionärer går in i röstmottagningslokalen måste dessa ta av sig banderoller, kläder, accessoarer, pins och dylikt med partinamn och symbol för att göra röstningen för väljare fri från propaganda som eventuell skulle påverka dem i deras röstning.
Transport och förvaring av valsedlar
Valkansliet fördelar allt valmaterial inklusive valsedlar och planerar för distribution och transport till röstmottagningsställena. Valkansliet förvarar ett litet lager av valsedlar på säker plats i beredskap om något oförutsett skulle hända med valsedlarna som finns på röstmottagningsställena.
Nattetid måste valsedlarna alltid förvaras inlåsta i ett utrymme till vilket endast behöriga personer har tillgång. Vid transport ska valsedlarna hanteras varsamt så att de inte blir vikta, förstörda eller skadade på något sätt. En riskbedömning för att en obehörig person ska få tillgång till valsedlarna utanför röstmottagningsställena ska göras inför varje transport. Till exempel får inte bilar med valmaterial lämnas olåsta eller valmaterial placeras utanför fordonet obevakat innan det bärs in till röstmottagningsstället.
Om något skulle hända
Röstningen kan störas av påverkan från andra personer som förstör eller tar bort valsedlar till ett eller flera partier. Valet kan också störas till följd av oförutsedda händelser så som översvämning eller eldsvåda. I följande information nedan förutsätts att eventuell risk för hälsa och säkerhet är avhjälpt och att det bara är materiella störningar kvar.
Om något skulle hända som innebär att valsedlar förstörs eller försvinner så ska de ersättas med nya. Av samma anledning är det viktigt att alla distribuerade valsedlar inte ställs fram i valsedelställen samtidigt, utan fylls på allt eftersom det behövs. Om något skulle hända som gör att ett partis valsedlar tar slut i valsedelstället så ska de lätt kunna ersättas med nya.
Om valsedlarna tar slut
I det fall det inte finns några valsedlar kvar så ska vallokalen tillfälligt stängas till dess att det på nytt finns valsedlar till alla partier som kommunen har skyldighet att lägga ut valsedlar till. Röstmottagarna måste hålla ordning på hur mycket valsedlar som finns tillgängliga i röstnings- eller vallokalen och i god tid kontakta valkansliet för leverans av fler valsedlar skulle det behövas.
Rapportering av incidenter
Den vanligaste incidenten som rapporteras till Valmyndigheten är valsedelsrelaterade händelser. Det handlar ofta om att väljare eller röstmottagare upptäckt att valsedlar har flyttats, saknas, antas ha stulits, gömts eller manipulerats till exempel genom att förkryssade namnvalsedlar placerats i valsedelstället.
Valsedelsrelaterade händelser ska dokumenteras i vallokalens protokoll och incidentrapporteras skyndsamt av vallokalens röstmottagare till valkansliet. Vid misstanke om uppsåt i samband med valsedelsrelaterade händelser bör det polisanmälas. Polisanmälningar ska göras i samråd med valkansliet.
Efter valet
När vallokalen har stängt sin röstmottagning ska alla valsedlar varsamt packas ner och transporteras tillbaka till valkansliet tillsammans med övrigt material. Valsedlarna packas med fördel per parti och läggs i den låda som de levererades till vallokalen i.
Om valresultatet eller genomförandet av valet blir överklagat kan kommunen behöva genomföra ett omval. Till detta behövs i så fall de valsedlar som blivit över och ska sparas tills valet har vunnit laga kraft. Det är därför viktigt att valsedlarna inte är märkta på något sätt för att vid behov kunna användas.
Kontaktcenter
Vi svarar på frågor om kommunens service och verksamhet, ring eller skicka e-post till kontaktcenter.